Vrch Vysoká

Najprv zaujímavosti

Medzi najkrajšie miesta túry jednoznačne patrí skalný vápencový hrebeň Vysokej, ktorý je charakteristický skalnými stenami a sutinami.

Vysoká je najnavštevovanejší vrchol Malých Karpát. Mnoho turistov ju označilo za najkrajší vrch celého pohoria, najmä pre jeho vynikajúcu polohu. Na Vysokej sa nachádza krásny drevený kríž s výškou približne 3 metre.

Za priaznivého počasia je odtiaľto nádherný panoramatický výhľad na Karpaty, Podunajskú pahorkatinu, ale aj na vzdialené kopce Považský Inovec a Tríbeč.

Kúsok pod vrcholom nájdete symbolický cintorín, na ktorom majú umiestnené spomienkové tabuľky turisti z okolia Bratislavy.

V masíve Vysokej sa zachovali nedotknuté pralesy, prevažuje buk, brest, lipa a javor. Žije tu tiež muflón, možno budete mať šťastie a stretnete ho po ceste v lese.

Trasy

Vysoká je dobre dostupná z Kuchyne. Chodník vedie najprv cez lúky a okolo rekreačnej lokality Vývrat. Prudšie stúpanie začína v lokalite Prírodnej rezervácie Vysoká, priamo pod vrcholom.

Trasa z Kuchyne: Odporúčame obľúbenú trasu Kuchyňa – Vývrat – Vysoká (čas chôdze tam do 1:30 hod., prevýšenie 549 m) – modrá značka

Prídete sem tiež z lokality Piesok, od Zochovej chaty po trase Piesok – Pilanské – Hubalová – Panské uhliská – Vysoká (čas chôdze do 2 hod., prevýšenie 309 m) – modrá značka

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Plavecký Hrad, neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Po trase z Kuchyne natrafíte aj na odbočku na zrúcaninu Hradu Kuchyňa. Obľúbená rozhľadňa v Malých Karpatoch, neďaleko strediska Piesok – Veľká Homola.

Zhrnutie

Lokalita: Malé Karpaty

Náročnosť: ľahká

Prístupový bod: Zochova chata,  Kuchyňa

Turistická značka: modrá, 

Trasa: Zochova chata, parkovisko – Hubalová – Panské uhliská – Vysoká

Scroll to top