Rozhľadňa Veľká Homola

Rozhľadňa

Rozhľadňa na vrchu Veľká Homoľa (709 m n.m.) robí radosť všetkým milovníkom krásnych výhľadov. Má skvelú polohu a patrí medzi obľúbené turistické trasy v Malých Karpatoch. Rozhľadňa na vrchu Veľká Homoľa bola zrekonštruovaná v roku 2018.

Pomenovali ju po Alexandrovi Filípkovi, ktorý propagoval miestny turizmus, cestovný ruch a staral sa o okolité lesy. Nová rozhľadňa má výšku 20 metrov a postavili ju na mieste pôvodnej vyhliadky. Pokiaľ si chcete užiť panoramatický výhľad, musíte zdolať celkovo 120 schodov a prekonať 6 poschodí.

Odmenou vám bude kruhový výhľad, kde za priaznivého počasia dovidíte na Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik a dokonca na východné Alpy. V blízkosti rozhľadne nájdete lavičky, posedenie, ale aj krytý drevený prístrešok.

Trasy

Vedie sem naozaj veľa turistických chodníkov, vyberáme aspoň niektoré z nich. Najrýchlejší je prístup po červenej značke od parkoviska pri Zochovej chate. Rátajte s dĺžkou približne 1 hodina.

Po modrej značke prídete z Modry, dĺžka výstupu je približne 2 hodiny. Pôjdete po trase: Modra, Pod Tégliom – Štúrova lavička – Pod Peprovcom – Veľká Homoľa

Z Pezinka sa vydajte po červenej značke, od vodnej nádrže Kučišdorf, hore ste približne za 2 hodiny. Trasa: Čierna voda – Solcáre – Široké – Traja jazdci – Veľká Homoľa

Zelená značka na Veľkú Homoľu vedie aj z obce Kuchyňa, rátajte s výstupom asi do 3 hodín.

Kam v okolí?

Približne 10 minút od rozhľadne sa v lese ukrývajú kremencové skaly, ktoré si obľúbili lezci, ale aj turisti. Traja jazdci odhalia svoje pestré sfarbenie a skutočne nevšedný úkaz a z hora aj nádherné výhľady. Navštívte tiež vyhliadku Zámčisko nad mestom Modra, alebo Rozhľadňu na Kukle.

Zhrnutie

Lokalita: Malé Karpaty

Náročnosť: ľahká

Prístupový bod: Zochova chata, Modra, Kuchyňa

Turistická značka: červená, modrá, zelená

Trasa: Zochova chata, parkovisko – Nad hvezdárňou – Veľká Homoľa a späť

Scroll to top